Alpok-Adria túraút

Alpok-Adria túraút

A vágyakozás 38 állomása

A túrázásnak sokféle változata van, ezek egyike a természetes mozgástempóra történő lelassítás. Ezáltal érjük el a koncentrációmentes figyelem érzését, amely lehetővé teszi, hogy a természetet igazán intenzíven tapasztaljuk meg. Ez egy olyan érzékelés, amelyet igazán megéri megtapasztalni.

Kiránduljon Ausztria legmagasabb hegyétől, a 3798 méter magas Grossglocknertől egészen az Adriai-tengerig. A Karintián, az olasz Friuli Venezia Giulia régión és Szlovénián át vezető túraút összesen 38 szakaszból áll, amelyek mindegyike nagyjából 17 kilométer hosszú. A túraút összesen 690 kilométer hosszan kanyarog a három országon át és mediterrán klímát, sok-sok napsütést, valamint kellemes hőmérsékleti viszonyokat ígér. A túrázók útjuk során az Alpok–Adria térség varázslatos panorámájában gyönyörködhetnek.

Az út maga a cél

Az Alpok–Adria túraút végállomása Muggia. A városka Trieszttől, az egykori császári és királyi kikötővárostól délre található. Az útvonal a víz legkülönbözőbb megjelenési formáit követi: az örök jég birodalmától indulva, vízesések, folyók és tavak mentén egészen a tengerig.

A különböző utak mindig is léteztek, azonban most foglalták össze első alkalommal egy egységes útvonallá. Aki nem szeretné az egész útvonalat bejárni, az kiválaszthatja a számára legszimpatikusabb szakaszt. Bármelyikre is essen a választás, a csodás kilátás, a természeti látnivalók, a kristálytiszta vizű fürdőtavak és a fejedelmi hegycsúcsok garantáltak.

Az 1. lépés

Az első hét szakasz Karintiában vezet, a napsütötte és idilli Mölltalon át, ahol a túrázók a környező háromezres hegycsúcsok egyedülálló panorámájában gyönyörködhetnek. A kiindulópont a Pasterze lábánál, Ausztria legnagyobb gleccserénél található, a Hohe Tauern Nemzeti Park kellős közepén.

Az ösvény innen Heiligenblutba vezet, majd Großkirchheimba, ahol megcsodálhatjuk az apriachi malmokat, amelyek a falusi életről mesélnek, a XVII. századtól az előző századig terjedő időszakot felölelve. Szintén az útvonal mentén található a középkori hangulatú művészváros, Gmünd, amelyet a művészetekért tett erőfeszítéseiért kitüntettek az „EDEN-Award 2011” díjjal.

Karintia legszebb túratérségei közé tartozik a Millstatti-Alpok. Ez elsősorban szelíd, gömbölyded hegyhátainak és Karintia második legnagyobb tavára, a Millstatti-tóra nyíló varázslatos kilátásnak köszönhető. Ezután a Nockberg Nemzeti Park lankás hegyoldalai következnek, amelyeken a 13-as és 14-es szakasz vezet át.

Arriach büszkélkedhet azzal, hogy itt található Karintia földrajzi középpontja és innen indul az a szakasz, amely az 1911 méter magas Gerlitzen-Alpokra vezet. Az Ossiachi-tóra vetett pillantást követően az utolsó szakasz, amely teljes mértékben karintiai talajon vezet, a Wörthi-tó partján fekvő Veldenből vezet a Faaker-tó közelében található Baumgartenhöhére. Nem sokkal a cél előtt érjük el a Finkenstein várromot, egy színház- és koncertarénát, amely az előadások mellett varázslatos kulisszával és lenyűgöző naplementével ajándékozza meg a nézőket.

Találkozás Szlovéniával

Az Alpok–Adria túraút következő szakaszain a túrázók elhagyják Ausztriát és szlovén felségterületre lépnek, hogy elérjék a sívilágkupa-futamoknak is otthont adó Kransjka Gorát.

Itt az útvonal túlnyomó részt a Soča mellett vezet, amelyet Olaszországban már Isonzónak hívnak. A túrázók itt Szlovénia egyetlen nemzeti parkján, a Triglav Nemzeti Parkon és a titokzatos Júliai-Alpokon át kirándulhatnak. Egy kis szerencsével olyan alpesi állatokkal is találkozhatunk itt, mint a kőszáli kecskék, a zergék, szarvasok vagy fajdkakasok. Szlovénia legmagasabban fekvő hágóútján, a Vršič-en át juthatunk tovább Bovecbe, a közkedvelt outdoor- és vízisport-paradicsomba, amely egyben Szlovénia legmagasabban fekvő síterepe is.

Itt az érintetlen természeti környezetet és a 2008-ban „EDEN Award” díjjal kitüntetett Soča-völgyet fedezhetjük fel, amely szintén része a nemzeti parknak és számos természeti látnivalót, vízeséseket, barlangokat és érintetlen folyószakaszokat rejt magában. Ezt követően juthatunk az I. világháborúból származó kulturális örökségéről ismert Kobaridba és Tolminba.
A völgy szépségét elsősorban a vad folyó türkizkék színének köszönheti, amelynek eredete egy karsztforrás Északnyugat-Szlovéniában. Egyedülálló folyó a vadvízi sportágak szerelmeseinek és a horgászoknak, akik itt akár pisztrángféléket is foghatnak

Minél tovább haladunk a Soča mentén déli irányba, annál szelídebb lesz a táj képe. Szlovénia nyugati részén a túraút a Goriška Brda vidékét szeli át, ahol mind a mai napig ápolják a szőlőtermesztés és borkészítés évszázados hagyományait. A dombvidék egyedülálló fekvése számos nemzetközi díjat eredményezett már.

A szlovéniai szakasz végén, Karstban érdemes egy kis kitérőt tenni a Trieszttől keletre található világhírű lipicai ménes- és lovassportközpontba, amelyet még II. Károly főherceg alapított 1580-ban.

Az Adria fénye

Collioban lépjük át az olasz határt és itt mindjárt körülvesz bennünket a délies könnyedség, amely a hagyományokban gazdag Cividale del Friuli városában teljesedik ki igazán.

Egy eredetileg kelta település, amelyet Julius Caesar emelt városi rangra. Cividale a Longobárd Hercegség első székhelye volt Olaszországban, ráadásul 2011 júniusa óta az UNESCO világörökségek közé tartozik. Itt igazi ínyencpillanatok várnak a túrázókra.

Aki ezen szakasz mellett dönt, annak feltétlenül magával kell vinnie egy gasztrokalauzt és mindenképpen el kell látogatnia Collio borászainak egyikéhez. Az itt készülő borok kimagasló minőségűek, amelyet immár 40 éve szigorúan ellenőriznek is.

A varázslatos dombvidék legfontosabb települése Cormons, egy Habsburg-stílusú csodálatos kis város. Itt a templomok mellett feltétlenül érdemes ellátogatni a borpincékbe is.

A következő célpont Karst, egy fennsík, amely 30 millió évvel ezelőtt emelkedett ki a tengerből és ahol az erőteljes szél, a bora fúj. Egy rideg, de annál varázslatosabb vidék. Duinoban, ahol Rainer Maria Rilke a híres Duinói elégiákat írta, érjük el a tengert.

Innen már csak néhány kilométernyire található a végállomás, Muggia. A túrázókat idilli kikötőváros fogadja, amelyre nagy hatással volt a velencei kultúra. Itt hallgathatjuk az árbocok megnyugtató csilingelését és mélyet szippanthatunk a fűszeres adriai levegőből. A kitűnő éttermekben friss tengeri halakból készült ínyencségeket kóstolhatunk, és közben élvezhetjük a Trieszti-öbölre nyíló festői kilátást.

Az 1918-ig Ausztria tengeri kikötőjének számító kikötő- és nagyváros központja a Piazza dell’Unità d’Italia, amelyet három oldalról neoklasszicista paloták vesznek körbe.

Rövid verzió: 3 ország túra

Akinek a teljes útvonal túl hosszú lenne, de szeretne három országot egyszerre felfedezni, az választhatja az Alpok–Adria túraút rövidített verzióját: a három országot átszelő körtúrát hét nap alatt lehet megtenni. A 123 kilométer hosszú útvonal Karintián, az olasz Friuli Venezia Giulia régión és Szlovénián át vezet.

A kiindulópont Karintiában van, a Faaker-tónál található Baumgartner Höhénél, innen Warmbad Villach, Nötsch és Feistritz irányába vezet tovább az útvonal, mielőtt elérné Olaszországot, a Kanal-völgyet, Valbrunát és Tarvisiót. Az ismert zarándokhely, Monte Santo die Lussari és a Laghi di Fusine után a Júliai-Alpok legmagasabb hegye, a Mangart mellett kanyarog az útvonal, mielőtt elérné a szlovéniai Planicát. A település síugró és sírepülő sáncáról híres. Ezt követően az ismert télisport-központba, Kranjska Gorába juthatunk, majd folytatva az utat vissza Karintiába.

Egy kis kóstoló

 

Élménybeszámoló partnerünk, a Mozgásvilag.hu jóvoltából: www.mozgasvilag.hu/turazas/hirek/alpe-adria-trail

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!